Baba's Sambar Mix - 250g - BB: 06/02/2026
Ingredients: Coriander, Chilli, Dhal, Cumin, Turmeric, White Pepper, Asafoetida.
Product of Malaysia
Net Weight: 250g
Shipping Weight: 290g
| Nutritional Information (per 100g) | |
|---|---|
| Energy | 1743/415 kj/kcal |
| Fat | 12.3 g |
| Ā Ā of which saturates | N/A |
| Carbohydrate | 27.8 g |
| Ā Ā of which sugars | 8.3 g |
| Fibre | 30.8 g |
| Protein | 17.5 g |
| Salt | 0.347 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Baba's Sambar Mix - 250g - BB: 06/02/2026
Baba's Sambar Mix - 250g - BB: 06/02/2026
Ingredients: Coriander, Chilli, Dhal, Cumin, Turmeric, White Pepper, Asafoetida.
Product of Malaysia
Net Weight: 250g
Shipping Weight: 290g
| Nutritional Information (per 100g) | |
|---|---|
| Energy | 1743/415 kj/kcal |
| Fat | 12.3 g |
| Ā Ā of which saturates | N/A |
| Carbohydrate | 27.8 g |
| Ā Ā of which sugars | 8.3 g |
| Fibre | 30.8 g |
| Protein | 17.5 g |
| Salt | 0.347 g |
Original: $2.59
-70%$2.59
$0.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ingredients: Coriander, Chilli, Dhal, Cumin, Turmeric, White Pepper, Asafoetida.
Product of Malaysia
Net Weight: 250g
Shipping Weight: 290g
| Nutritional Information (per 100g) | |
|---|---|
| Energy | 1743/415 kj/kcal |
| Fat | 12.3 g |
| Ā Ā of which saturates | N/A |
| Carbohydrate | 27.8 g |
| Ā Ā of which sugars | 8.3 g |
| Fibre | 30.8 g |
| Protein | 17.5 g |
| Salt | 0.347 g |











