Amoy Dark Soy Sauce - 150ml
Brand: Amoy
Ingredients: Water, Sugar, Soyabean (15%), Salt, Colour (E150a), Wheat Flour, Acidity Regulator (E270), Preservative (E202).
Allergy Advice: Contains Soybeans and Wheat.
Product of Hong Kong
Net Volume: 150ml
Shipping Weight: 400g
| Nutritional Information (per 100g) | |
|---|---|
| Energy | 467/110 kj/kcal |
| Fat | 0 g |
| Ā Ā of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 27 g |
| Ā Ā of which sugars | 23 g |
| Fibre | N/A |
| Protein | 0.9 g |
| Salt | 16.7 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Amoy Dark Soy Sauce - 150ml
Amoy Dark Soy Sauce - 150ml
Brand: Amoy
Ingredients: Water, Sugar, Soyabean (15%), Salt, Colour (E150a), Wheat Flour, Acidity Regulator (E270), Preservative (E202).
Allergy Advice: Contains Soybeans and Wheat.
Product of Hong Kong
Net Volume: 150ml
Shipping Weight: 400g
| Nutritional Information (per 100g) | |
|---|---|
| Energy | 467/110 kj/kcal |
| Fat | 0 g |
| Ā Ā of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 27 g |
| Ā Ā of which sugars | 23 g |
| Fibre | N/A |
| Protein | 0.9 g |
| Salt | 16.7 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brand: Amoy
Ingredients: Water, Sugar, Soyabean (15%), Salt, Colour (E150a), Wheat Flour, Acidity Regulator (E270), Preservative (E202).
Allergy Advice: Contains Soybeans and Wheat.
Product of Hong Kong
Net Volume: 150ml
Shipping Weight: 400g
| Nutritional Information (per 100g) | |
|---|---|
| Energy | 467/110 kj/kcal |
| Fat | 0 g |
| Ā Ā of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 27 g |
| Ā Ā of which sugars | 23 g |
| Fibre | N/A |
| Protein | 0.9 g |
| Salt | 16.7 g |











